Forum www.szkolaistudia.fora.pl Strona Główna
Home - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Galerie - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Analiza I i II Konstytucji Królestwa Surmeńskiego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.szkolaistudia.fora.pl Strona Główna -> Biblioteka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Victorjos P de Zepp
Administrator


Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:55, 18 Lip 2008    Temat postu: Analiza I i II Konstytucji Królestwa Surmeńskiego

Cytat:
ks. Victor kard. de Zepp
Królewska Akademia Nauk
katedra prawa – stopień profesorski
16 lipca 2008

Konstytucja Królestwa Surmeńskiego
Analiza rozdziałów I i II


W preambule, Konstytucja Królestwa Surmeńskiego stawia sobie 4 główne cele: zobowiązanie do zachowania oraz pielęgnowania suwerenności Królestwa; postanowienie aby nigdy więcej na skutek różnic światopoglądowych nie nawiedziły nas okropieństwa wojny domowej; połączenie dotychczas dzielących Surmeńczyków poglądów republikańskich i rojalistycznych w monarchię parlamentarną; zagwarantowanie każdemu z nas wolności, równości i sprawiedliwości.

Królestwo Surmeńskie jest unitarnym, niepodzielnym i wolnym państwem prawa co oznacza że najważniejsza jest władza centralna, a terytoria państwa nie posiadają dużej autonomii, że żadna część Królestwa nie może być wyjęta spod prawowitej władzy, ani żadna część Królestwa nie może być od niego odłączona, że każdy jest wolny i nie ma na terenie Królestwa poddaństwa lub przymusu; każdy ma prawo do wolnego wyboru pracy, wolnego wyboru zamieszkania itp. Naród sprawuje władzę w Królestwie Surmeńskim na dwa sposoby: pośrednio (poprzez wybranych przez siebie przedstawicieli czyli Senatorów) oraz bezpośrednio (poprzez referendum w którym sam dokonuje wyboru). Suwerenność Królestwa Surmeńskiego jest ciągła (nie jest przerywana suwerennością innego państwa nad Królestwem), niezbywalna (nie można się pozbyć), niepodzielna (nie da się podzielić państwa na część niepodległą i część podległą innemu państu) i nieprzenośna (nie jest możliwe oddanie naszej suwerenności, za suwerenność innego państwa). Naczelnymi wartościami w Królestwie Surmeńskim są: wolność, prawo, równość, umiłowanie pokoju, sprawiedliwość, uszanowanie praw człowieka, nienaruszalność praw własności oraz ochrona środowiska i natury. To właśnie na tych wartościach powinnien wzorować się Senat, wydając ustawy oraz Sąd, wydając wyroki. Jak większość państw, władza w Królestwie Surmeńskim dzieli się na wykonawczą, legislacyjną i sądowniczą, które sprawują odpowiednio: Król i Rada Ministrów Jego Królewskiej Mości, Senat oraz Król i Sąd Najwyższy. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Królestwa Surmeńskiego są: Konstytucja, ustawy, dekrety, ratyfikowane umowy międzynarodowe i rozporządzenia oraz, na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego. Mimo iż Król Surmenii został pozbawiony prawa wydawania dekretów, niektóre z nich nadal obowiązują, więc musiały być uwzględnione w Konstytucji. W Konstytucji pojawia się także krótki zapis o który walczyli politycy Nowego Ugrupowania Surmeńskiego – hr. Susanne MłyneQ Furhpo oraz Sasha (obecnie hr. Sasha von Voo) a jest to mianowicie „Prawo nie działa wstecz.” Oznaczające że osoba nie może być sądzona za coś co nie było przestępstwem w chwili jego popełnienia. Jeżeli chodzi o religię to Rotryjski Katolicyzm ma status religi państwowej, który odbija się tylko tym, że Prymas Królestwa Surmeńskiego w obrządku rotryjsko-katolickim jest uprawniony do koronacji Królów Surmenii. Poza tym, wszystkie związki wyznaniowe są równouprawnione. Siły Zbrojne mogą zaatakować tylko państwa które dopuściły się zbrojnenj napaści na Surmenię bądź jeżeli pomoc została zagwarantowana przez umowę międzynarodową (np. Pakt Trójprzymierza). Symbole narodowe są powszechnie znane, a stolicą Królestwa Surmeńskiego jest dumnie brzmiące Królewskie Miasto Nowa Menia. Surmenia posiada dwa języki urzędowe – polski i surmeński.

W II rozdziale Konstytucji każdy obywatel ma zapenione prawa: życia (nie ma kary śmierci), równości (wobec prawa), wolności słowa (cenzura nie istnieje), tajemnicy korespondencji (zakaz stosowania podłuchów itp.) wolności sumienia i wyznania (każdy ma prawo do wyboru poglądów i wiary), wyborcze (bierne i czynne), wolności zrezszania się i gromadzenia (marsze, protestyitp.), wolności poruszania się (wjazdu do i wyjazdu z Surmenii), własności prywatnej oraz dziedziczenia (spadki, działki itp.), pracy (wolność wyboru pracy), wolności związkowej (związki zawodowe), a także małżeństwa i rodziny, nauki, pracy twórczej, petycji, prawa cudzoziemnców i prawa kulturowe, apelacji, zakaz stosowania tortur, wolności jednostki i bezpieczeństwa osobistego. Konstytucja zaznacza jednak że żadne prawo nie jest stałe i może być ograniczone prawomocnym wyrokiem sądu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.szkolaistudia.fora.pl Strona Główna -> Biblioteka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
Appalachia Theme © 2002 Droshi's Island